نکات جالبی که درباره کشور اسپانیا نمیدانید
1400/10/20 اسپانیا

نکات جالبی که درباره کشور اسپانیا نمیدانید

همه چیز در مورد اسپانیا

درباره اسپانیا گفتنی بسیار است که به طور مختصر درباره ان توضیح داده شده است. این کشور در جنوب غربی اروپا و شبه جزیره ایبریا واقع شده است. پرتغال تنها کشور همسایه اسپانیا در این شبه جزیره است. 

کوه های پیرنه در شمال شرقی اسپانیا مرز طبیعی این کشور با فرانسه و سایر کشورهای اروپایی است؛ همین امر باعث شده که اسپانیا از بسیاری از حوادث و وقایع قاره اروپا دور بماند.

هم اکنون زبان رسمی تمام کشورهای قاره آمریکا بجز کانادا، ایالات متحده و برزیل، اسپانیایی است. طی قرون ۱۹- ۱۷ اسپانیا به مرور مستعمرات خود را از دست داد و اکنون فقط جزایر قناری و بخش کوچکی از شمال افریقا را در اختیار دارد. 

در مقابل سرزمین کوچکی از شمال تنگه جبل الطارق در جنوب اسپانیا از حدود سه قرن پیش تحت اشغال انگلستان است. در اوسط قرن بیستم ۱۹۳۹-۱۹۳۶ اسپانیا درگیر جنگ های داخلی شد و نتیجه آن روی کار آمدن حکومت دیکتاتوری ژنرال فرانکو بود که تا سال ۱۹۷۵ ادامه داشت. طی این سال ها اسپانیا تقریبا در انزوا به سر می برد. پس از مرگ فرانکو دموکراسی در اسپانیا برقرار شد و نظام پارلمانی شکل گرفت.

اسپانیا به سرعت به سوی توسعه گام برداشت، بطوریکه در سال ۲۰۰۷ با ۱۴۰۲ میلیارد دلار تولید ناخالص ملی (حدود دو برابر ایران) یازدهمین اقتصاد دنیا شد. 

در برخی زمینه ها مانند گردشگری اسپانیا یکی از کشور های برجسته جهان است (رتبه دوم جهان). 

اسپانیا هنرمندان و افراد سرشناسی زیادی را به دنیا معرفی کرده است. بطور مثال می توان به پیکاسو، دالی و سروانتس اشاره کرد. در دوران حکومت مسلمانان، فرهنگ ایران در آن سرزمین تأثیر و نفوذ داشته، بطوری که برخی آثار آن هنوز موجود است.

اسپانیا، از شمالی به خلیج بیسکای (Biscay)، فرانسه (۶۲۳ کیلومتر) و کشور کوچک آندورا(۶۳/۷ کیلومتر)، ازشرق، به دریای مدیترانه، جزیره بالئار و جزیره مالورکا، از جنوب، به دریای مدیترانه و اقیانوس اطلسی، از غرب، به پرتقال (۱۲۱۴ کیلومتر) و اقیانوس اطلسی، محدود است.

کشور اسپانیا در جنوب غربی اروپا و بین مدار ۳۶ تا ۴۴ درجه ی  شمالی و ۹ درجه و ۲۵ دقیقه طول غربی، تا ۳ درجه و ۱۰ دقیقهٔ طول شرقی قرار دارد. نصف النهار گرینویج از کشور اسپانیا و نزدیکی شهر والنسیا

می گذرد. مساحت اسپانیا ۵۰۴/۰۳۰/۰۰۰ کیلومتر مربع است. این کشور، از نظر وسعت، پنجاه و یکمین کشور جهان، بعد از فرانسه، دومین کشور اروپای غربی و مساحت آن، تقریبا یک سوم مساحت ایران است.

طول سواحل اسپانیا ۴۹۶۴ کیلومتر است. 

۸۲ درصد از شبه جزیره ایبری، متعلق به این کشور است. (۱۸ درصد مابقی کشور پرتغال است) و سرزمین اصلی، همراه با جزایر بالئار و کاناری (قناری)، کشور اسپانیا را تشکیل می دهد.

در کناره جنوبی اسپانیا، کشور تحت الحمایه بریتانیایی جبل الطارق قرار دارد. این محلی، از نظر نظامی و به خاطر اشراف بر تنگهٔ جبل الطارق، اهمیت استراتژیک دارد و نیروی دریایی انگلستان، در آن مستقر است. وسعت آن، ۶/۵ کیلومتر مربع است و با اسپانیا ۱۲۰۰ متر مرز مشترک دارد. جمعیت آن، حدود ۲۸۰۰۰ نفر است. اسپانیا با رشته کوه پیرنه از فرانسه و با جبل الطارق، از آفریقا جدا شده است.


این سرزمین، تقریباً از همه طرف به آب، راه دارد. تنها ناحیهٔ کوچکی از غرب اسپانیا به پرتقال و شمال غربی آن، به فرانسه و آندورا محدود می شود. اسپانیا از لحاظ جغرافیایی به ۳ منطقه مجزا تقسیم می شود:

۱. جلگه های پست ساحلی

۲. نواحی نسبتاً مرتفع شرقی (که بلندترین قله اش، موناماکی است با ۳۱۸ متر ارتفاع در جنوب شرقی)

۳. فلات مرکزی و بزرگ اسپانیا به نام مستا که شیب آن از شمال به جنوب و از شرق به غرب است بامیانگین ارتفاع ۶۰ متر از سطح دریا و تقریباً بیش از نیمی از اسپانیا را در برگرفته است. از نظر تقسیمات کشوری اسپانیا ۱۹ ناحیه و ۵۰ استان دارد. اسپانیا از جنوب، به شمال افریقا نزدیک است. 

تنها یک مسیر باریک ابی، به نام تنگه جبلی الطارق، اسپانیا را از قاره آفریقا جدا می کند. 

به همین دلیل، آفریقا تأثیر زیادی در تاریخ اسپانیا داشته است. در باریکترین قسمت تنگه جبل الطارق، فاصله میان اسپانیا و مغرب، ۱۳ کیلومتر است. زمین های پست اصلی، شامل دره ابرو در شمال شرقی، جلگهٔ ساحلی اطراف والنسیا در شرق و دره رود گوادل (کاستک) کیویر در جنوب است.

نژاد مردم اسپانیا

درباره اسپانیا و نژاد مردم اسپانیا می توان گفت که نژاد جمعیت اسپانیا در کلی، ترکیبی از بومیان شبه جزیره ایبریا و فاتحان این شبه جزیره است. 

اقوام و نژادهای غیر بومی، عبارتند از : رومن ها، اقوام مدیترانه ای، سوبی، وندالز، ویزیگوت ها و اقوام تتونیک علاوه بر این، یهودیان نیز در این سرزمین ساکن شده اند. 

در حال حاضر چند گروه قومی اصلی در اسپانیا ساکنند که از لحاظ فرهنگ و زبان خصایصی جداگانه ای دارند.

برای مثال : ۱. کاتالان ها که ۱۶ درصد از کل جمعیت اسپانیا هستند و در نواحی شمال شرقی و جزایر شرقی ساکنند (شهر بارسلون، مرکز کاتالان هاست)؛ ۲. گالیسین ها(Galicians) که ۷ درصد کل جمعیت اسپانیا را تشکیل میدهند و در نواحی شمال غربی اسپانیا سکونت دارند؛ 

 باسک ها (و یا اسکال دان های که ۲ درصد از کلی جمعیت اسپانیا هستند و اطراف خلیج بیسکایی در شمال اسپانیا مستقرند. 

شهر بیلبائو مرکز این منطقه است; روماها که اقوام چادرنشین اسپانیا هستند ادامه مطلب درباره اسپانیا را دنبال بفرمایید.

زبان و خط مردم اسپانیا

اکثر مردم اسپانیا به زبان اسپانیایی کاستیلین صحبت می کنند؛ جز آن، زبان کاتالانی در شمال شرقی، زبان گالیسین در شمال غربی و زبان باسک در شمالی، رایج است.

از نظر تعداد، کسانی که به زبان اسپانیایی سخن می گویند در جایگاه سوم دنیا هستند؛ حدود ۳۳۲ میلیون نفر در دنیا به این زبان صحبت می کنند. زبان اسپانیایی، زبان رسمی کشور اسپانیا و ۱۵ کشو دیگر است که عبارتند از: آرژانیتن، بولیوی، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، گینه استوایی، کوبا، جمهوری دومینیکن، هندوراس، مکزیک، نیکاراگوئه، پاناما، پاراگوئه، پرو، اروگوئه و ونزوئلا. 

(به جز برزیل در تمام کشورهای آمریکای لاتین و آمریکای جنوبی اسپانیایی، زبان رسمی است.) زبان اسپانیایی، دو لهجه دارد:

۱. کاستیلین و تفاوت این دو لهجه نیز عموما در تلفظ ترکیبات Za ،Ce ،Ze است.

۲.آندلسین

مذهب مردم اسپانیا

۹۷ درصد جمعیت اسپانیا مسیحی هستند. از این نظر، اسپانیا بعد از ایتالیا  – که مقر استقرار پاپ است –  بیشترین میزان کاتولیک ها را دارد. این کشور به ۱۱ قلمرو سراسقف نشین و ۵۲ قلمروی دستیار اسقف نشین تقسیم می شود. 

حوزه های سراسقفی مادرید و بارسلون، با واتیکان در ارتباط هستند. 

گروه های کوچک پروتستان، یهودی و مسلمان نیز وجود دارد.


در سال های اخیر در اسپانیا نیز همچون بسیاری کشورهای دیگر، تعدادی مراکز و جوامع اسلامی تأسیس شده است که برخی از آنها عبارتند از:

مرکز اسلامی : که در مادرید است و شعباتی در دیگر شهرها به ویژه شهرهای منطقه آندلس دارد. شهر گرانادا به این دلیل که پیشتر، پایتخت مسلمانان بوده و کاخ تاریخی الحمراء و دیگر آثار تاریخی اسلامی در آن وجود دارد، سبب جذب مهاجران مسلمان به این شهر شده است. این مرکز وابسته به جمعیت اخوان المسلمین بوده و عربستان و شیخ نشینهای حوزه خلیج فارسی آن حمایت می کنند. بانی این مرکز، حسام ابومحمد بسام از اهالی سوریه

جمعیت اسلامی اسپانیا: دفتر مرکزی جمعیت، در مادرید واقع شده و شعباتی در شهرهای گرانادا، سویا، مالاگا، والنسیا، زاراگوزا، بیلبائو و کوردوبا دارد. از مهمترین فعالیت های این جمعیت، تهیه ماهنامه ای است به زبان اسپانیایی به نام اسلام و ماهنامه ای به زبان عربی، به نام عروه الوثقی و یک بولتن خبری به نام اخبار من آندلس و نیز برگزاری مراسم نمازهای یومیه و نماز جمعه. این گروه، مسجد و کتابخانه ای هم در شهر گرانادا بنا کرده اند؛

جماعت اسلامی اسپانیا: مقر آن شهر گرانادا است.

جمعیت اسلامی آندلس: در مالاگا واقع در ایالت اندلس قرار دارد.

جماعت مسلمانان آندلسی: دفتر مرکزی آنها در شهر گرانادا واقع شده و فعالیتهای فرهنگی گسترده ای ندارد.

جامعهٔ مسلمانان سویا: دفتر مرکزی آن در شهر سویا در ایالت خودمختار آندلس است.

مرکز اسلامی تشیع: که مسلمانان لبنانی، ایرانی و عراقی آن را اداره می کنند.

مسجد البنیه: در گرانادا قرار دارد.

مسجد پیلارہ

مسجد مارویا: در حوالی مالاگا.

مسجد پدرو آداددر: شهر کوردوبا.

تاریخ مذهبی اسپانیا

دومین حمله مسلمانان از آفریقای شمالی، از جانب الموهاد بود و به آلموراویدز حمله کردند. در سال ۱۱۴۰ آنها نیز سرنگون شدند. در سال ۱۲۱۲، آلمو هادها در نبرد با لاس ناوز دو تولوسا شکست خوردند و سیطره مسلمانان از بین رفت. 

حکومت مسیحیان در قلمرو مسلمانان، آغاز به گسترش کرد و در سال ۱۲۳۰، اکثر نواحی آندلسی تحت کنترل آنها درآمد؛ فقط اهالی گرانادا مسلمان باقی ماندند. کنترل گرانادا تا سال ۱۴۹۲ در دست مسلمانان بود.

در سال ۷۱۱ مسلمانان، اسپانیا را تصرف کردند. آنها چندین قرن کنترل بخش وسیعی از شبه جزیره ایبریا را در دست داشتند. 

بازتاب آشکار فرهنگ اسلامی در قرن ۱۰ نمایان شد. فرمانروایان مسلمان، سیستم موثر آبیاری و محصولات جدید به اسپانیا آوردند؛

 تجارت و بازرگانی را رونق دادند؛ فلسفه، ریاضی و پزشکی نیز در زمان تسلط آنها شکوفا شد؛ ولی عاقبت در قرن یازدهم، مسیحیان شمال اسپانیا حکومت آنان را برانداختند.

پرچم اسپانیا

هر کدام از ربع دایره ها در نشان پرچم، نمایانگر یکی از ۴ سلسله و عصر پادشاهی مهم اسپانیا است که همه با هم در اواخر قرن ۱۵، اسپانیای متحد را تشکیل دادند. اسامی این پادشاهان، این هاست :

لئون (Leon) که شیر نماد آن است؛

کاستیل (Castile) که با قلعه و دژ مشخص شده است؛

آراگون (Aragon) که با نوارهای زرد و قرمز و به صورت عمودی، مشخص است (۴ نوار قرمز و ۵ نوار زرد):

همچنین موریس، پادشاه گرانادا با میوهٔ انار(Pomegranate) در پایین آرم، مشخص شده است.

ناوار(Navarre) که نماد ان، زنجیره های متصل به هم است:

درباره اسپانیا و پرچم اسپانیا می توان گفت پرچم اسپانیا در سال ۱۹۷۸ مشخص و تثبیت شد و سه نوار افقی به رنگ های قرمز و زرد دارد؛ نوارهای بالایی و پایینی، قرمز و یک اندازه هستند و نوار زرد رنگ، در وسط و دو برابر اندازه نوارهای قرمز است. 

در سمت چپ نوار زرد رنگ، نشان اسپانیا نقش بسته است. پرچم امروزی، در ۱۹ دسامبر ۱۹۸۱ تصویب شد. (Rojo) به معنی رنگ قرمز و (Amarillo) زرد است.

دو ستون با علامت پرچم کشتی، نمایانگر کشف اسپانیا و استعمار آمریکا است و ستونها دروازهٔ جبل الطارق به سوی اقیانوس اطلس هستند.

فرهنگ و آداب و رسوم اسپانیا

درباره اسپانیا و فرهنگ اسپانیا باید بگوییم برای پرداختن به فرهنگ اسپانیا به هر شکل، باید به نقش مذهب، در تاریخ و زندگی افراد این کشور نیز توجه کرد. زندگی مردم اسپانیا نسبت به سال های گذشته، بسیار تغییر کرده است و بسیاری از سخت گیری های دینی و مذهبی آن، از بین رفته است. در اسپانیا دست دادن، سلام کردن و روبوسی هنگام ملاقات، بین مردم متداول است. آنها وقتی به خانهٔ شخصی دعوت می شوند، معمولا هدیه ای کوچک با خود می برند. 

زندگی در اسپانیا به خصوص در نواحی جنوبی، نسبت به سایر مناطق اروپا آرامتر است. واحد خانواده در اسپانیا از دیگر کشورهای اروپایی، بزرگتر ست. شاید آنها به نظر، مردمی تنبل بیایند؛ ولی در واقع چنین نیست، آنها مردمی زحمتکش هستند. اسپانیایی ها به موسیقی و رقص علاقه دارند.


در طی حدود ۸ قرن بعد از فتح اسپانیا به دست مسلمانان، تا خروج آخرین بازماندگان حکومت آنان، آنچنان مخلوطی از فرهنگ های مختلف اسلامی، رومی و مسیحی ایجاد شد که امروز نیز فرهنگ اسپانیایی را از دیگر فرهنگ های اروپایی متمایز می کند.

ورود رومیان به اسپانیا درسال ۱۳۳ قبل از میلاد و تأثیر فرهنگ رومی بر اکثریت جمعیت شبه جزیره ایبریا، آنچنان فرهنگ کلاسیک را در آنها نهادینه کرد که در نتیجه آنان در برابر حملات مکرر قبایل وحشی با تکیه بر این فرهنگ، توان مقاومت پیدا کردند.

در ۱۱۲۵ مدرسه ای در تولدو برای ترجمهٔ اثار ارسطو، اقلیدس، بطلیموس و جالینوس به زبان لاتین و بعدها به سایر زبانهای اروپایی، وجود داشت و بدین سان طب، داروشناسی، گیاه شناسی و مثلثات به اروپا راه یافت. اسپانیا به دلیل موقعیت ویژهاش، یعنی واقع شدن در محل تلاقی دو فرهنگ اسلامی – شرقی و اروپای غربی، جایگاه خاصی در میان ملل اروپایی پیدا کرد. 

طی قرون ۱۶ و ۱۷ که به عصر طلایی تمدن اسپانیا معروف است، این کشور از نظر سیاست، ادبیات، هنر و الهیات، حقوق و علوم سرآمد کشورهای اروپایی بود.

فرهنگ سنتی اسپانیا که عمیقاً ریشه در مذهب، به خصوص آیین کاتولیک داشت، با حرکت عمومی اروپا به سوی سکولاریسم در قرن ۱۸ و همراهی نکردن اسپانیا، دچار نوعی انزوا شد. این وضعیت در قرن ۱۹ به نوعی برخورد میان دو دیدگاه سنتی و ناسیونالیستی از یک سو و طرفدارن لیبرالیسم اروپایی از سوی دیگر انجامید.

 همین وضعیت در اسپانیا موجب ابداع و رشد مکاتب برجسته و بدیع هنری شد. شاید بتوان ظهور سالوادور دالی و پیکاسو (دو تن از نام آورترین نقاشان صاحب سبک اسپانیایی در دوران معاصر) را از ثمرات این برخورد دانست. پدیده ی فرهنگی مهم دیگری که در فرهنگ اسپانیا باید به آن اشاره کرد، گاوبازی است. 

در قسمت ورزش به این موضوع خواهیم پرداخت. ادامه مطلب درباره اسپانیا را دنبال بفرمایید.

جشن ها و تعطیلات اسپانیا

تعطیلات اصلی اسپانیا سه یا ۴ هفته در ژوئیه و آگوست است. تعطیلات رسمی، عبارتند:

جمعه خوب: متغیر

روز کارگر: اول می (۱۱اردیبهشت)

جشن سن خوزه ۱۹ :(San Jose) مارسی (۲۹ اسفند)

روز سه پادشاه مقدس: ۶ ژانویه (۱۶ دی)

سال نو:اول ژانویه (۱۱ دی)

روز سانتیاگو: ۲۵ جولای (۳ مرداد)

پذیرش حضرت مریم: ۸ دسامبر (۱۷ اذر)

روز کریسمس: ۲۵ دسامبر (۴ دی)

روز تأسیس: ۶ دسامبر (۱۵ آذر)

روز قدیسین: اولی نوامبر (۰ ۱ آبان)

روز ملی (سالگرد رسیدن کریستوف کلمب به آمریکا): ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر)

روز سانتیاگو: ۲۵ جولای (۳ مرداد)

جشن سه پادشاه مقدس

این جشنواره ها معمولا با آیین رسمی عشای ربانی شروع می شوند و پس از آن، مردم، دسته جمعی و با شکوه بسیار در خیابان ها حرکت می کنند و تصویرهایی را با خود حمل می کنند. موسیقی، رقص، شعر و آواز به این مراسم جالب، روحی تازه می بخشند. 

جشن های کورپس کریستی (Corpus Christi) در تولدو و گرانادا و آیین هفتهٔ مقدس در آندلس (مخصوصا در سویل)، والادولید، و زامورا از وقایع مهم در این کشورند. جشنواره مهم دیگر، جشن آتش بازی جوزف مقدس است که در اسفند ماه (۱۹ مارس) در والنسیا برگزار می شود.

جشن سه پادشاه مقدس، روزی است که در آن، مردم اسپانیا از قدیم الایام، هدایای کریسمس خود را باز می کنند و خاطره و سالروز سهمگی را جشن می گیرند و به یاد می آوردند که سه مگی، هدایای آنها را از جمله طلا و کندر و مر به عیسی مسیح نوزاد تقدیم کردند. یکی از بخش های مهم زندگی مردم اسپانیا جشنواره های آنهاست.

در ژوئن (خرداد)، هزاران نفر سوارکار با اسب های آراسته شان، به ال روسیو می روند. 

رقص اسپانیولی (فلامینگو) و جشن های دیگر، همراه با این مراسم برگزار می شوند. زیارت سانتیاگو در تیر ماه، مراسمی است که در طی ان، از قدیس حامی اسپانیا تجلیل می کنند و زائران از سراسر دنیا پیاده از پیرنه به گالیسیا می روند.

 در تیر ماه جشن های سان فرمین در پامپلونا برگزار می شود. این جشن ها در ۷ جولای آغاز می شوند و در ۱۴ جولای گاوها را از میان خیابان ها برای شرکت در مسابقه گاوبازی از خیابان ها عبور می دهند.

مجسمه هایی با شکوه و بزرگ از جنس خمیر کاغذی و تصاویر طنزآمیز با موضوع شخصیت های ملی و وقایع سال، نمایش داده می شود. در پایان هفته، بهترین مجسمه ها را در یک جشن آتش بازی می سوزانند. مراسم فریا دو آبریل در فروردین ماه در سویل برگزار می شود.

امیدواریم مطلب درباره اسپانیا مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. میتوانید به راحتی با مشاوران ما تماس حاصل بفرمایید برای اخذ ویزا و خرید بلیط و تور اسپانیا . همکاران ما با لبخند پاسخگوی شما عزیران هستند.

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در میان بگذارید

اینجا دیده می شوید!

با ثبت نظر، انتقادات و پیشنهادات خود، در انتخاب دیگران سهیم باشید.
منو
بستن

برای نصب وب-اپلیکیشن بر روی دستگاه، به ترتیب زیر عمل کنید :

سیستم عامل Android


سیستم عامل iOS